رنگدانه و جوهر

Reading Time: 1 minute

رنگدانه‌ها (Pigments) و جوهرها (Dyes)، هر دو برای رنگ بخشیدن به‌کار می‌روند.

رنگدانه‌ها پودر‌هایی رنگی هستند. برای ساختن رنگ‌های یک نقاشی، دانه‌های ریز رنگدانه‌ها در یک رنگپایه (Binder) مناسب که می‌تواند روغن، چسب، اکرلیک و یا تخم‌مرغ باشد، ریخته می‌شوند. آنها در رنگپایه حل نمی‌شوند و به صورت ‌ذرات معلق در رنگپایه قرار دارند. رنگدانه‌ها معمولا از مواد معدنی بدست می‌آیند، اما در مواردی از حشرات و یا حتی استخوان نیز رنگدانه ساخته می‌شود.

جوهر رقیق است و خاصیت حل‌پذیری دارد. از جوهر‌ها معمولا در صنعت نساجی استفاده می‌شود و برای اینکه با شست‌و شو از پارچه پاک نشوند آن‌ها را روی پارچه تثبیت می‌کنند. ماده‌ای که برای این منظور استفاده می‌شود، دندانه (Mordant)  می‌نامند،[آ]کلمه Mordant از معادل لاتین به معنایِ «به دندان گرفتن» گرفته شده است. به این امید که رنگ با دندان‌هایش پارچه را بگیرد و از آن جدا نشود. تانیک اسید، زاج، اِدرار و یا گاهی دودِ موجود در یک اتاق کوچک، می‌توانند به عنوان دندانه استفاده شوند.

رنگدانه‌ها نمی‌توانند به جوهر تبدیل شوند اما فرآیندِ برعکس امکان‌پذیر است. به این منظور، جوهر بوسیله‌ی یک دندانه‌ی مناسب به روی ریزدانه‌های معدنی مانند رس، نمک و یا استخوانِ پودر شده، تثبیت می‌شود. رنگ بدست آمده از این روش، لاک (Lake) نامیده می‌شود.

pigment

Print Friendly, PDF & Email

  1. آ) کلمه Mordant از معادل لاتین به معنایِ «به دندان گرفتن» گرفته شده است. 

رنگدانه و جوهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *